DwuTAKT Toruń, wystawy, aukcja komiksów
DwuTAKT – impreza komiksowa w Toruniu
W dniach 14 i 15 czerwca 2014 r. miłośników komiksu zapraszamy na DwuTAKT do Torunia
DwuTakt: Muzyka i Komiks – to nazwa pierwszej edycji imprezy komiksowej (planowanej na cykliczną), która w dniach 14 i 15 czerwca 2014 r. odbędzie się w klubie OD NOWA (Toruń, ul. Gagarina 37a). W programie imprezy przewidziano m.in warsztaty rysunku, wystawy komiksowe, Sympozjum Komiksologiczne, Konkursy, Prelekcje, oraz spotkania ze zaproszonymi gośćmi. Są wśród nich Edward Lutczyn, Maciej Parowski, Krzysztof Ostrowski, Ryszard Dąbrowski, Krzysztof Skrzypczyk, Dj Funktion, Błażej Kwiatkowski, Kapral i Łamignat oraz Michał Zalewski.
Na uroczystym otwarciu nastąpi wręczenie Złotego Pucharu – wyróżnienia im. J. Christy ufundowanego przez Paulinę Christę. Będzie też Bitwa Komiksowa czyli rysowanie na żywo na zadany temat), w której główną nagrodą będzie oryginalna plansza autorstwa Janusza Christy.
Oto pełny program imprezy DwuTAKT:
Sobota, 14 czerwca 2014
10.00 (do 20.00) Giełda komiksu i różności (Sala koncertowa/Foyer)
10.30 (do 13.00) Gry i zabawy dla dzieci w stylu Gwiezdnych Wojen (Kino)
11.00 (do 11.30) Wernisaż wystawy LGBT (Galeria 011)
11.30 (do 13.00) Asocjacja Komiksu w Toruniu – spotkanie – prowadzi Maciej Neumann (Mała scena)
13.00 (do 14.30) Spotkanie z Edwardem Lutczynem i warsztaty dla dzieci – prowadzi Wojciech Łowicki (Kino)
13.30 (do 14.30) Recital chopinowski w wykonaniu Błażeja Kwiatkowskiego (Mała scena)
14.30 (do 15.00) Uroczyste powitanie, wręczenie Złotego Pucharu (Kino)
15.00 (do 15.30) Wernisaż wystaw z pracami E. Lutczyna, K. Ostrowskiego, R. Dąbrowskiego oraz ekspozycji Muzyka i komiks (Galeria Dworzec Zachodni)
15.20 (do 17.30) Warsztaty rysunku prowadzone przez Policealną Szkołę Sztuk Pięknych w Bydgoszczy (Kino)
16.00 (do 17.30) O grach na podstawie komiksów opowiada Jacek S. Podgórski (Mała scena)
17.30 (do 19.00) Warsztaty komiksu dla studentów i młodzieży prowadzi Krzysztof Ostrowski (Kino)
17.30 (do 18.30) Komiksowa archeologia, czyli co znaleziono w szafie Janusza Christy – spotkanie z Paulina Christą, wnuczką artysty (Mała scena)
18.30 (do 19.30) Sesja autografów rysowników (E. Lutczyn, K. Ostrowski, R. Dąbrowski) (Mała scena/bar)
19.00 (do 21.00) Manga: warsztaty teoretyczno-praktyczne (Kino)
19.00 (do 20.00) Dj Funktion w komiksowym koncercie (Mała scena)
DwuTAKT – Niedziela, 15 czerwca 2014
10.00 (do 17.00) Giełda komiksu i różności (Sala koncertowa/Foyer)
10.30 (do 11.30) Projekcja filmu Mateusza Szlachtycza W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u (Kino)
11.00 (do 14.00) 14. Sympozjum Komiksologiczne – prowadzi Krzysztof Skrzypczyk (Maszynownia)
11.30 (do 12.30) Spotkanie z reżyserem Mateuszem Szlachtyczem i rozmowa o komiksie w peerelu – prowadzi dr Marcin Jaworski (Kino)
11.30 (do 12.30) Spotkanie z Ryszardem Dąbrowskim – prowadzi dr Tomasz Marciniak (Mała scena)
12.30 (do 14.00) Spotkanie z Maciejem Parowskim – prowadzi dr Tomasz Marciniak (Kino)
13.00 (do 15.00) Dawno, dawno temu w Wieczorze Wybrzeża – multimedialne spotkanie prowadzą Kapral i Łamignat (Mała scena)
14.00 (do 15.00) Promocja książki Komiks polski. Dorobek i osiągnięcia artystyczne w kontekście historii społecznej – prowadzi dr Marcin Jaworski (Maszynownia)
15.00 (do 16.30) Bitwa komiksowa (konkurs) – prowadzi Wojciech Łowicki (Kino)
DwuTAKT – wystawy (kurator: Wojtek Łowicki):
– Historia Polski według komiksu (z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem) (Sala koncertowa)
– Edward Lutczyn: stare i… nowe (Galeria Dworzec Zachodni)
– Krzysztof Ostrowski: nie tylko Chopin (Galeria Dworzec Zachodni)
– Ryszard Dąbrowski: w cieniu Likwidatora (Galeria Dworzec Zachodni)
– LGBT (Galeria 011) Tylko dla dorosłych!
– Muzyka i Komiks (Galeria Dworzec Zachodni)
2014-06-08
Smoki, fiaty i rakiety w Szczecinie
Komiksowa wystawa w Szczecinie od 1 czerwca do 21 września 2014 r.
W Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki (Szczecin, ul. Niemierzyńska 18A) można będzie zobaczyć wystawę “SMOKI, FIATY I RAKIETY czyli zwykłe i niezwykłe pojazdy naszych bohaterów”. To tematyczna wystawa komiksowa, na którą zaprasza kurator wystawy Wojciech Łowicki oraz portal Sadurski.com.
• • •
Postać z historii obrazkowej wędrująca pieszo przez stronice takiej opowieści to rzadkość. Bohater podróżujący pojazdem, choćby nawet “czterokopytnym” to przypadek zdecydowanie częstszy. Natomiast ten sam bohater wsiadający do pojazdu mechanicznego: czy to wybiera się na zwykłe zakupy czy w podróż kosmiczną, to już przypadek zdecydowanie klasyczny. Obowiązkowo wyposażony w napęd na cztery koła, ewentualnie śmigła, skrzydła czy lotki. Tak, to jest właśnie prawdziwy komiksowy heros!
Wystawa opowiada o takich postaciach, a właściwie o pojazdach towarzyszących im w najrozmaitszych sytuacjach. Postaramy się dojrzeć jak działają i czemu jeszcze (oprócz przemieszczania się) służą. Kto je stworzył, zaprojektował i zbudował. Zapytamy, czy mają więcej zalet, czy może wad?
Najciekawsze będzie jednak to, że dzięki nim zawitamy do wielu komiksowych historii, które otworzą przed nami najróżniejsze światy. Poznamy nie tylko przeszłość, lecz także wtargniemy do przyszłości! Wyobraźnia twórców komiksu jest nieograniczona, ich talent kreuje wehikuły czasu, dzięki którym bohaterowie przemieszczają się między epokami, a także mają okazję (a my razem z nimi) zobaczyć jaki czeka nas świat za lat kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset!
Wojciech Łowicki – kurator wystawy
2014-05-15
Historia Polski według komiksu
Luty-marzec 2014. W muzeum w Kętach (woj. małopolskie) po raz pierwszy wystawa “Historia Polski według komiksu”
Od 19 lutego do 16 marca w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (Rynek 16) można będzie oglądać nową wystawę przygotowaną przez specjalistę od sztuki komiksu, Wojtka Łowickiego. Wernisaż wystawy “Historia Polski według komiksu” odbędzie się 19 lutego o godz. 17.00. Będzie to ogólnopolska premiera wystawy, która później trafi też do innych miejsc Polski. Ekspozycji towarzyszyć będzie folder z komiksem “Legiony Piłsudskiego w Kętach” narysowany przez Daniela Bauma do scenariusza Wojtka Łowickiego.
Wspomniana wystawa skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak lekcję historii w obrazkach.
Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura. O tym, jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Będą informacje o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej. Także o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wśród autorów wystawy m.in. Szczepan Sadurski, prezentujący rysunki satyryczne ze stanu wojennego.
2014-02-17
Oryginalne plansze na aukcji
Oryginalne rysunki i plansze komiksów można będzie kupić na aukcji w Warszawie. Wśród autorów Christa, Chmielewski, Polch
13 lutego 2014 r. o godz. 19 w domu aukcyjnym DESA Unicum (Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50) odbędzie się aukcja 79. oryginalnych plansz komiksów i rysunków. Wśród sprzedawanych prac będą m.in. rysunki Zbigniewa Lengrena (twórcy historyjek z profesorem Filutkiem, drukowanych przez wiele lat w Przekroju). Będą do kupienia prace ilustratorów: Józefa Wilkonia, Jana Marcina Szancera oraz Stasysa Eidrigeviciusa, ale prawdopodobnie największe atrakcje czekają na fanów komiksów.
Można będzie kupić plansze pierwszego komiksu o Kajtku i Kokoszu Janusza Christy pt. Sztuka latania oraz szkic do okładki komiksu “Zwariowana wyspa 2”, którego bohaterami byli Kajtek i Koko – pierwowzory Kajka i Kokosza. Także rysunki z Tytusem autorstwa Papcia Chmiela (H.J.Chmielewski), oraz nieopublikowany projekt okładki do serii komiksów o Kapitanie Klossie. Będzie jedna z okładek serii komiksów science-fiction o Funky Kovalu, autorstwa Bogusława Polcha, okładka komiksu “Bogowie gwiazd” oraz tego samego autora szkic do okładki “Nocna wizyta” serii Kapitan Żbik. Na aukcji można też będzie kupić a komiksowe prace Tadeusza Raczkiewicza.
2014-02-10