znane uzdrowiska Polska w Polsce polskie

10 znanych uzdrowisk w Polsce

Czas czytania:3 minut/y, 47 sekund/y

Znane uzdrowiska

Wraz z rozwojem medycyny, znamy coraz więcej schorzeń i dolegliwości, ale też wiemy jak je leczyć. W przypadku wielu z nich najlepsza terapią są specjalne zabiegi, wody lecznicze czy specyfika mikroklimatu. W związku z tym w Polsce obecnie funkcjonuje 45 uzdrowisk. Oto zestawienie 10 najlepszych, a może po prostu najbardziej znanych?

1. Busko-Zdrój

Busko-Zdrój, to uzdrowisko położone w województwie świętokrzyskim, około 50 km od Kielc. Leczy się tu schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne – także u dzieci oraz mózgowe porażenie dziecięce. Podstawą zabiegów są wody lecznicze – wody siarczkowe oraz kąpiele jodkowo-bromkowe i borowina.

W Busku znajduje się 17 obiektów sanatoryjnych m.in Sanatorium “Marconi”, “Krystyna”, “Rafał”.

> Busko-Zdrój

Park Zdrojowy Busko Zdrój ciekawostki uzdrowisko
Znane uzdrowiska: Busko Zdrój, Park Zdrojowy. Foto: Michal Gorski / cc-by-sa 3.0

2. Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest położona w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim. Zabiegi w tym uzdrowisku głównie skupiają się na schorzeniach układu trawiennego, moczowego i krążenia, a także przemiany materii. Uzdrowisku sprzyjają nie tylko źródła wód leczniczych i mineralnych, ale także wspaniały, górski klimat oraz piękne widoki. Działa tu kilkadziesiąt sanatoriów i obiektów uzdrowiskowych.

> Krynica-Zdrój

Stary Dom Zdrojowy Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Krynica-Zdrój. Stary Dom Zdrojowy

3. Nałęczów

Miasto województwa lubelskiego, oddalone o 28 kilometrów od Lublina. Większość obiektów sanatoryjnych Nałęczowa zajmuje się schorzeniami kardiologicznymi. Jednak sukcesywnie od lat wprowadzana jest także oferta odnowy biologicznej. Zabiegi oferowane w Nałęczowie opierają się głównie o niezwykły i unikalny na skalę kraju mikroklimat, który samoczynnie zmniejsza ciśnienie krwi. Niezwykle ważne są także wody uzdrowiskowe.

Na terenie miasta działa kilkanaście obiektów sanatoryjnych – w tym kilka prywatnych oraz kilka klinik.

4.Rabka-Zdrój

Rabka położona jest w województwie małopolskim, w Kotlinie Rabczańskiej. Walory klimatyczne – zwłaszcza latem – oraz wody lecznicze pomagają tu leczyć choroby układu oddechowego i krążenia, zwłaszcza u dzieci. Baza sanatoryjno-uzdrowiskowa w Rabce to cztery sanatoria i cztery szpitale uzdrowiskowe, z czego większość jest specjalnie przeznaczona dla najmłodszych.

> Rabka-Zdrój

tężnia solankowa uzdrowisko Rabka-Zdrój ciekawostki Park Zdrojowy
Tężnia solankowa w uzdrowisko Rabka-Zdrój

5.Ciechocinek

Ciechocinek położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, zaledwie 25 km od Torunia. Na nasze zdrowie dobrze wpływa specyficzny mikroklimat oraz solanki. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu ruchu, układu nerwowego, oddechowego, krążenia i cukrzycy. Znajdują się tu także ośrodki walczące ze schorzeniami ginekologicznymi i niepłodnością.

> Ciechocinek

tężnie solankowe-Ciechocinek ciekawostki atrakcje
Znane uzdrowiska: Ciechocinek. Tężnie solankowe

6. Kołobrzeg

Kołobrzeg, to baza wypoczynkowa dla wielu turystów nadmorskich na Pomorzu Zachodnim. Na jego terenie znajduje się również uzdrowisko, które specjalizuje się w leczeniu chorób skóry i ortopedyczno-urazowych, układu nerwowego, reumatologicznych, kardiologicznych, górnych dróg oddechowych, cukrzycy, otyłości oraz osteoporozy. Zabiegi lecznicze wykonywane są na podstawie wód leczniczych i podziemnych oraz peloidu leczniczego.
Baza ośrodków uzdrowiskowych składa się z 24 obiektów.

> Kołobrzeg

plaża molo Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki znane uzdrowiska
plaża molo Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki znane uzdrowiska

7.Supraśl

Supraśl, to miasto w województwie podlaskim, zaliczane do aglomeracji białostockiej. Status uzdrowiska zawdzięcza w głównej mierze czystości powietrza, braku ośrodków przemysłowych w pobliżu – za to bliskości Puszczy Knyszyńskiej – oraz bogatym złożom leczniczej borowiny.
W Supraślu leczy się głównie choroby układu oddechowego, reumatyzm, schorzenia kardiologiczne, nadciśnienie, otyłość oraz inne choroby cywilizacyjne – bezsenność, depresja, nerwica, syndrom zmęczenia. Ośrodki sanatoryjne zajmują się również rekonwalescencją po zabiegach chirurgicznych.

> Supraśl

Supraśl ciekawostki atrakcje monaster cerkiew
Monaster w Supraślu

8. Uniejów

Uniejów, to miasto położone w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim. Od 2008 roku funkcjonują tu Termy Uniejów. Zaś od 2012 roku miasto ma status uzdrowiska. Nastąpiło za sprawą wykrycia właściwości leczniczych miejscowych wód cieplnych. Są one bowiem bogate w siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza oraz jod. Powoduje to, że Uniejów to miejsce, gdzie leczy się choroby narządu ruchu, reumatologiczne, układu oddechowego i zaburzenia neurologiczne.

9. Solec-Zdrój

Solec-Zdrój, to wieś uzdrowiskowa w województwie świętokrzyskim w powiecie buskim. Właściwie 17 km od wspomnianego na tym zestawieniu Buska-Zdroju. Jest to stosunkowo małe i zaciszne uzdrowisko, jednakże bardzo wyjątkowe. Zwłaszcza pod kątem tutejszej wody leczniczej – soleckiej siarki. Jest ona bowiem najsilniejszą wodą leczniczą w Polsce i jedną z najlepszych w skali Europy. Dzięki niej efektywnie leczy się tu schorzenia narządów ruchu, reumatyczne oraz ortopedyczno-urazowe.

10. Szczawnica

Szczawnica jest położona w województwie małopolskim, na pograniczu Beskidu Zachodniego i Pienin. Uzdrowisko ma znakomity mikroklimat, kojąco wpływający na schorzenia górnych dróg oddechowych. Na jego terenie znajduje się również 12 kwaśnych szczawów. Dzięki nim możliwe jest leczenie chorób dróg oddechowych – głównie przewlekłych stanów zapalnych nosa i gardła, schorzeń alergicznych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, chorób układu ruchu, reumatycznych, reumatoidalnego zapalenia stawów.

Niestety w naszym zestawieniu nie zmieściło się szereg polskich uzdrowisk również wartych wymienienia, np. Świeradowa-Zdroju. Cóż, po prostu musieliśmy ograniczyć listę do dziesięciu.

Najbardziej znane uzdrowiska w Polsce: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sierpc
> Trzemeszno
> Olkusz

kościół św. Jana Pawła II Grajewo ciekawostki atrakcje Poprzedni post Grajewo – ciekawostki
Somalia ciekawostki Afryka mapa Następny post Ciekawostki o Somalii