Nysa, Ustronie Morskie, Gdańsk i rysowana satyra
Nysa i inne miejsca Polski – informacje satyryczne
Rysunki Opałki w Nysie
Do końca lipca 2012 r. będzie czynna wystawa rysunku satyrycznego Piotra Opałki
6 lipca o godz. 18:00 w Bastionie św. Jadwigi w Nysie (ul. Piastowska 19) zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego Piotra Opałki. Wstęp wolny. Ekspozycja potrwa do 31 lipca.
Piotr Opałka – architekt, właściciel biura projektowego Archi-Concept, rysunek satyryczny traktuje jako hobby. Zadebiutował w Trybunie Opolskiej w roku 1990, a jego rysunki publikowały też m.in. Twój Dobry Humor, Nowiny Nyskie, NTO, Angora, Szpilki. Zilustrował kilka tomików poezji i folderów, ostatnio też “Nie taki straszny polski jak go malują” – podręcznik dla studentów obcokrajowców przyjeżdżających na studia do Nysy.
2012-07-06. Nysa
Ołdak: 40 lat rysowania
Fragmenty rozmowy z Leszkiem Ołdakiem, którego wystawę od 4 lipca 2012 można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego
Od 4 lipca w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu otwarto wystawę rysunków satyrycznych Leszka Ołdaka. Wystawa “Bo to Polska właśnie” podsumowuje jego 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji lokalne wydanie Gazety Wyborczej opublikowało rozmowę z artystą. Cytujemy krótkie wypowiedzi.
• Nie mam strony internetowej i nie zamieszczam tam swoich prac. Bo niebezpieczeństwo, że moje rysunki pojawią się w internecie w kontekście, którego bym sobie nigdy nie życzył, jest duże. Przed tym trzeba się umieć zabezpieczyć.
• Wiem, że nigdy nie rysowałbym dla Urbana. (…) Uważam, że trzeba mieć w sobie jakąś wewnętrzną cenzurę. Trudno byłoby mi też rysować do gazety, której nie miałem nigdy w ręku, bo nie umiałbym wejść w jej klimat. A to jest niezbędne.
• Kiedy rysowałem dla Trybuny Opolskiej, jeszcze zanim prasa przeszła wszystkie przeobrażenia, to koledzy mówili mi zawsze, żebym się nie krępował rysować odważnie, bo moje rysunki są swojego rodzaju wentylem. Ale cenzura nie była przecież głupia i nie dało się jej łatwo przechytrzyć. A chodziło przecież o to, żeby przemycić swoją myśl. Rysunek który nie ukazał się w druku niewiele przecież znaczył.
2012-07-06. Nysa
X Morka w Ustroniu Morskim
Za nami jubileuszowe, X Spotkania z Satyrą i Karykaturą „Morka”. Jak było?
W ostatni tydzień czerwca 2012, Ustronie Morskie po raz 10. gościło rysujących satyryków przybyłych z całej Polski na X Spotkania z Satyrą i Karykaturą „Morka”.
Imprezę rozpoczęła wystawa prezentująca wybór rysunków satyrycznych powstałych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Z tej okazji wydano okolicznościowy katalog, w którym znalazło się kilkuset rysunków satyrycznych. Podczas wernisażu wręczono pamiątkowe ceramiczne reliefy stworzone przez Dorotę Waligórę. Otrzymali je m.in. Henryk Cebula, Michał Graczyk i Dariusz Pietrzak, którzy nie opuścili żadnego z dziesięciu plenerów „Morka” oraz Beata Mieczkowska-Miśtak, pomysłodawczyni imprezy oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. Nagrodzono także Piotra Szpaka, ustrońskiego przyjaciela „Morki”. Wieczór zakończył występ szczecińskiego kabaretu Szarpanina.
Karykaturzyści w Ustroniu Morskim
Co było w kolejnych dniach? Karykaturzyści znów bawili swoją obecnością turystów i mieszkańców. Złożyli wizytę wójtowi gminy Jerzemu Kołakowskiemu, asystowali podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy dawnej Baterii Artylerii Stałej (BAS) w miejscowości Wieniotowo. Dużą popularnością cieszyły się dwie sesje plenerowego rysowania karykatur. Plon pleneru czyli rysunki powstałe podczas Morki, trafił na wystawę otwartą 1 lipca i obecnie można go oglądać w Galerii Nadbrzeżnej w Ustroniu, przy wejściu na plażę.
Ostatnim akcentem imprezy było odsłonięcie Skweru Sław Karykatury. W parku przy Centrum Sportowo Rekreacyjnym „Helios” ustawiono sześć z dziesięciu ławeczek sławiących znanych polskich karykaturzystów, jakie odsłaniano przez pięć pierwszych lat „Morki”. Rozsiane pierwotnie w kilku miejscach w Ustroniu Morskim, teraz ławki znalazły stałe miejsce na najbardziej reprezentacyjnym deptaku gminy. Wśród uhonorowanych swymi ławeczkami, dotychczas byli m.in. Edward Lutczyn, Marek Raczkowski, Henryk Sawka, Szymon Kobyliński, Andrzej Mleczko, Sławomir Mrożek, Eryk Lipiński, Jerzy Flisak i Zbigniew Jujka.
W X Spotkaniach z Satyrą i Karykaturą wzięli udział: Henryk Cebula, Sławomir Łuczyński, Janusz Mrozowski, Michał Graczyk, Dariusz Pietrzak, Jarosław Hnidziejko, Jacek Podlasiński, Tomasz Wiater i fotografik, Zenon Żyburtowicz.
Dodajmy, że Beata Mieczkowska-Miśtak, w uznaniu jej wkładu w rozwój kultury i promocję Ustronia Morskiego, została nagrodzona przez wójta J. Kołakowskiego Pierścieniem Herbowym, najważniejszym gminnym wyróżnieniem.
2012-07-04
Wesoła wystawa w Wąchocku
Plon konkursu rysunku satyrycznego zaprezentowano w Miejsko-Gminnym Ośrodka Kultury w Wąchocku
29 czerwca 2012 r. w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku odbył się VI Turniej Kabaretów w Wąchocku. Osoby przybyłe na występy kabaretów mogły obejrzeć plon Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny “Wąchock się śmieje”. Na planszach w antyramach znajdujących się na stojakach, pokazano kilkadziesiąt rysunków zgłoszonych do konkursu.
2012-06-30. Nysa
Wystawy humoru na XIII Festiwalu DH
Pod koniec czerwca w Gdańsku odbędzie się trzynasty Festiwal Dobrego Humoru. Znów nie zabraknie wystaw rysunku satyrycznego
Tym razem Festiwalowi Dobrego Humoru towarzyszą trzy wystawy rysunku i satyrycznego i karykatury. Będą to:
Gdańska Galeria Dobrego Humoru 2012
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35.
Wystawa czynna w dniach: 29 czerwca – 15 lipca 2012.
Wernisaż: 29 czerwca 2012 (piątek) godz. 18.00.
• Na wystawie można będzie zobaczyć prace 18 polskich rysowników: Juliana Bohdanowicza, Jerzego Głuszka, Zbigniewa Jujki, Zbigniewa Kołaczka, Pawła Kuczyńskiego, Małgorzaty Lazarek, Andrzeja Lichoty, Dariusza Łabędzkiego, Sławomira Łuczyńskiego, Mariana Matochy, Marka Michalskiego, Januarego Misiaka, Witolda Mysyrowicza, Andrzeja Pijeta, Henryka Sawki, Anny Sokolskiej, Janusza Stefaniaka, Grzegorza Szumowskiego. Organizatorzy i autorzy wystawę dedykują pamięci Andrzeja Czeczota.
Wystawa prac Grzegorza Szumowskiego „Cartoons”
Miejsce: Fabryka Sztuk – Tczew, ul. 30 Stycznia 4.
Wystawa czynna w dniach: 29 czerwca – 30 lipca 2012, w godzinach: wtorek – piątek: 8.00 – 18.00, sobota – niedziela: 10.00 – 16.00.
Wernisaż: 28 czerwca 2012 (czwartek) o godz 17.30.
• Wernisaż będzie uhonorowaniem 40 lat pracy twórczej Grzegorza Szumowskiego (debiut w 1972 roku, w tygodniku Przekrój), 40 lat pracy na estradzie Olka Grotowskiego (wykonawca i autor muzyki do tekstów Andrzeja Waligórskiego) i 20 lecie śmierci Andrzeja Waligórskiego. Wernisaż uświetni recital Olka Grotowskiego z balladami do tekstów Andrzeja Waligórskiego.
Gdańska Galeria Dobrego Humoru 2011
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna – Galeria u Bibliotekarek, Rumia, ul. Pomorska 11.
Wystawa będzie czynna w dniach: 29 czerwca – 31 sierpnia 2012
• Na wystawę składają się prace 14 polskich rysowników: Juliana Bohdanowicza, Jerzego Głuszka, Zbigniewa Jujki, Zbigniewa Kołaczka, Pawła Kuczyńskiego, Małgorzaty Lazarek, Andrzeja Lichoty, Dariusza Łabędzkiego, Janurego Misiaka, Witolda Mysyrowicza. Henryka Sawki, Anny Sokolskiej, Janusza Stefaniaka i Grzegorza Szumowskiego.
2012-06-28
Nysa i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com