Rysunek satyryczny Nysa, Włocławek, Jarosław
Literaci w karykaturze
Wystawę karykatur Eryka Lipińskiego (1908-1991) można oglądać w Bibliotece Publicznej w Paczkowie (woj. opolskie) do końca września 2010 r.
Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie (ul. Słowackiego 7) gości obecnie wystawę karykatur. Nosi tytuł: “Pisarz w karykaturze”, jest na niej kilkadziesiąt karykatur przedstawiających pisarzy polskich. Wystawa prezentowana jest w czytelni działu dla dzieci i młodzieży i potrwa do końca września 2010 r. Eksponowane rysunki pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Eryk Lipiński – karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, książek o karykaturze i satyrze. Zadebiutował w tygodniku “Pobudka” (1928). W 1935 r. wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył tygodnik satyryczny “Szpilki”, którego był redaktorem naczelnym w latach 1935-1937 i 1946-1953. W 1978 roku założył Muzeum Karykatury w Warszawie i był jego pierwszym dyrektorem. Był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Ciekawostka: jego syn Tomasz Lipiński to muzyk rockowy, lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys i TILT.
2010-08-22
Sawka oceni filmy
Rysownik Henryk Sawka będzie jednym z jurorów 29. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów “Młodzi i Film”, który odbędzie się w dniach 14-18 września 2010 r.
Ogłoszono skład jury, które oceni filmy zgłoszone do konkursu “Młodzi i film”. Przewodniczącym w kategorii filmy długometrażowe będzie znany reżyser Robert Gliński, modelka i aktorka Agata Buzek, Janusz Wróblewski (krytyk i dziennikarz filmowy “Polityki”), reżyserka Kasia Rosłaniec (reżyserka filmu “Galerianki”) i operator filmowy Arkadiusz Tomiak.
Filmy krótkometrażowe ocenią: reżyser i scenarzysta Paweł Łoziński (przewodniczący jury), operator filmowy Bogumił Godfrejow, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Marek Lechki oraz jedyny w tym gronie nie związany zawodowo z filmem, rysownik satyryczny Henryk Sawka.
2010-08-24
Burniewicz we Włocławku
27 sierpnia 2010 r. Galeria Humoru i Satyry” Na drabinie” we Włocławku otworzy wystawę rysunku satyrycznego Józefa Burniewicza
“Na twarz trzeciej R.P.” – to tytuł wystawy Józefa Burniewicza, satyryka z Olsztyna, która zostanie otwarta 27 sierpnia (piątek) o godz. 18.00. Miejsce: Galeria Humoru i Satyry” Na drabinie”, Klub Stara Remiza, Włocławek, ul. Żabia 8.
W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem, który będzie rysował karykatury i chętnie opowie o swojej twórczości. Po wernisażu w Klubie Warka (ul. Piekarska) na ciąg dalszy spotkania z autorem, już mniej oficjalnie.
2010-08-23
Lutczyn w Warszkowie
Edward Lutczyn spotkał się z uczniami i gronem pedagogicznym szkoły podstawowej w Warszkowie (woj. pomorskie)
Na zaproszenie dyrekcji szkoły podstawowej w Warszkowie (woj. pomorskie, powiat sławieński) rysownik przyjechał Edward Lutczyn.
Jak donosi NaszeMiasto.pl, podczas spotkania autorskiego, Lutczyn wykonał własny, żartobliwy projekt mundurka szkolnego (w wersji dziewczęcej i chłopięcej), który jako pamiątka pozostanie w szkole. Opowiedział też o tym, jak przed laty wyglądały jego mundurki szkolne.
– W szkole podstawowej nosiłem fartuszek z przypinanym białym kołnierzykiem, w liceum garnitur z koszulą, którą prało się w trzy minuty.
2010-08-22
Kara za rysunek w Holandii
Holenderski sąd: grzywna 2,5 tys euro za rysunek satyryczny o Holokauście, opublikowany na stronie internetowej
W 2006 r. Arabska Liga Europejska (AEL), organizacja muzułmańska działająca w Holandii, opublikowała na swojej stronie internetowej rysunek satyryczny (patrz ilustracja). Sugerował on, że liczba sześciu milionów ofiar Holokaustu jest zmyślona. Rysunek był “odpowiedzią” na opublikowane wówczas słynne karykatury Mahometa.
W sądzie pierwszej instancji organizacja muzułmańska została uniewinniona, jednak sąd drugiej instancji, w mieście Arnhem 2 dni temu był innego zdania. Nakazał dwuletni nadzór nad organizacją. A jeśli rysunek w ciągu 2 tygodni nie zniknie ze strony internetowej, będzie musiała zapłacić 2,5 tys. euro grzywny.
2010-08-19
Po plenerze w Nysie
Siedmiu rysowników, trzy dni i masa rysunków – to podsumowanie pleneru satyrycznego, który odbył się w Nysie (woj. opolskie)
W dniach 13-15 sierpnia 2010 r. nad jeziorem nyskim odbył się pierwszy ogólnopolski plener satyry i karykatury. Wzięli w nim udział: Sławomir Łuczyński, Wiesław Lipecki, Tomasz Wołoszyn, Adam Orłamowski, Jarosław Wojtasiński, Sławomir Lizoń i koordynator pleneru Michał Graczyk.
Uczestnicy weekendu satyry zwiedzili Bastion Św. Jadwigi, Międzynarodowy Festiwal Folk Fiesta, nyskie muzeum i skarbnicę. Pływali statkiem po jeziorze i rysowali karykatury oraz rysunki dla turystów i mieszkańców Nysy. Zostali bardzo dobrze przyjęci przez dyrektora Nyskiego Ośrodka Rekreacji, Mirosława Aranowicza.
Na wernisaż wystawy satyrycznej uczestników pleneru 15 sierpnia przybyła Burmistrz Nysy, pani Jolanta Barska, która podziękowała rysownikom za stworzenie wspaniałych rysunków. Uczestnicy pleneru otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Wszystko wskazuje na to, że za rok odbędzie się druga edycja pleneru, której program będzie jeszcze ciekawszy.
2010-08-17
Wystawa satyryczna w lesie
Prace z konkursu organizowanego w Jarosławiu “Zagrożenia środowiska naturalnego człowieka” prezentowane są na wystawie w Nadleśnictwie Bircza
W konkursie satyrycznym “Zagrożenia środowiska naturalnego człowieka” organizowanym w Jarosławiu, uczestniczą uczniowie średnich szkół plastycznych z całej Polski. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa, dziesiąta edycja – zobacz wyniki.
Organizator konkursu udostępnił ponad 100 prac z dziewiątej (rok 2008) edycji konkursu, które prezentowane są obecnie na wystawie w Ośrodku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie” w Nadleśnictwie Bircza (woj. podkarpackie). Wystawa potrwa do końca sierpnia 2010 r. Jak poinformowali organizatorzy wystawy, w ciągu kilku pierwszych dni wystawę obejrzało ponad 300 osób.
2010-08-15