Atrakcje Suchedniowa, woj. świętokrzyskie

Suchedniów atrakcje turystyczne co zobaczyć

Suchedniów atrakcje turystyczne, zabytki. Co warto zobaczyć w Suchedniowie, woj. świętokrzyskie?

Suchedniów, to 9-tysięczne miasto w północnej części województwa świętokrzyskiego, położone wśród lasów Puszczy Świętokrzyskiej. Prawa miejskie uzyskało w 1962 roku. Co można tu ciekawego zobaczyć, jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających to miasto?

1. Kościół św. Andrzeja Apostoła

Rzymskokatolicki kościół św. Andrzeja Apostoła stoi przy ul. Kościelnej 1. To największa świątynia Suchedniowa. Początkowo w 1752 r. zbudowano tu kaplicę, która w 1852 r. została rozbudowana. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. wczesnobarokowy ołtarz główny, także sztandar z okresu powstania styczniowego.

Suchedniów ciekawostki atrakcje historia kościół
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie

2. Atrakcje Suchedniowa: Zalew Kamionka

Na terenie Suchedniowa, prawie w samym środku miasta, znajduje się malowniczy zalew rzeki Kamionki, mający powierzchnię 22 ha. Na jego środku jest wyspa, na której znajduje się rezerwat ptactwa wodnego. Nad zalewem w sezonie letnim jest kąpielisko oraz kemping, gdzie można nocować w namiotach i w kamperach.

Zalew Kamionka Suchedniów atrakcje
Suchedniów atrakcje: Zalew Kamionka, w środku: wyspa

3. Kamieniołom Kopulak

To urokliwe miejsce na obrzeżach Suchedniowa, które pamięta prehistoryczne zwierzęta, a kolorem przypomina… krajobrazy marsjańskie. Kopulak, to kamieniołom, w którym przez kilkadziesiąt lat wydobywano czerwony piaskowiec (pstry piaskowiec triasowy). Miejsce opisano w 1929 roku, na pewno wydobywano tu piaskowiec od lat 60. XX wieku. Wydobycia zaprzestano pod koniec XX wieku. Potem wyrobisko koloru czerwono-pomarańczowego zarosło roślinnością i zapełniło się wodą. Wśród skał powstało jezioro, oryginalnej barwy. Być może miejsce to stanie się atrakcją turystyczną, jednak obecnie teren jest zagrodzony, z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwo dla osób, które tu trafiają.

> Tu więcej o Kopulaku

kamieniołomy Suchedniów atrakcje
Suchedniów atrakcje: kamieniołom Kopulak

4. Śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Przez Suchedniów przebiega kilka szlaków turystycznych.
Także Świętokrzyski Szlak Literacki. Po mieście prowadzi ścieżka dydaktyczna Śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000). Ten pisarz i dziennikarz mieszkał w Suchedniowie w latach 1922-1939. Rodzinny dom w którym mieszkał już nie istnieje. Ścieżka zaczyna się przy stacji kolejowej, a kończy przy ul. Berezów. Jest tam obelisk i tablica poświęcona Herlingowi-Grudzińskiemu.

5. Park obok Zalewu Kamionka

W centrum Suchedniowa, obok Zalewu Kamionka jest niezbyt duży park z ławkami. Od 2015 r. jest tu… pomnik ludków LEGO, być może jedyny taki obiekt na świecie. Dwie postacie zrobione są z piaskowca, są na nich napisy – hasła. Na ludku siedzącym napisano: Łap świeże powietrze, nie lajki na fejsie, na drugim jest fragment piosenki jednego z raperów. Początkowo miał to być, żart – happening rzeźbiarza Dawida Szlufika. Jego dzieło, choć postawione bez zgody, spodobało się burmistrzowi i już pozostało.

park przy zalewie Kamionka pomnik LEGO
Suchedniów atrakcje: być może jedyny na świecie pomnik z ludkami LEGO

6. Cmentarz „na Borku”

Ten cmentarz założono w Suchedniowie w 1830 roku. Na terenie nekropolii znajduje się ok. 60 zabytkowych, XIX-wiecznych nagrobków żeliwnych i kamiennych. Wśród pogrzebanych są m.in. powstańcy styczniowi i górnicy. Jest również zbiorowa mogiła mieszkańców Suchedniowa i okolic, poległych w czasie II wojny światowej.

7. Pomnik poległych w czasie II wojny światowej

Pomnik znajduje się przy ul. Bodzentyńskiej i został odsłonięty w 1989 roku.

Z pewnością to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają turystów odwiedzających miasto Suchedniów. Województwo świętokrzyskie ma wiele do zaoferowania, więc osoby, które tu przyjeżdżają, nie mogą narzekać na nudę!

Suchedniów atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o miastach:
> Bodzentyn
> Chęciny
> Kazimierza Wielka