Ciekawostki o zniczach nagrobnych (cmentarnych)
Co to jest znicz i co symbolizuje? Kiedy zaczęto palić znicze i kiedy pojawiła się ta nazwa? Rodzaje zniczy, ich budowa, wkłady do zniczy oraz współczesne znicze cmentarne. Oryginalne ciekawostki o zniczach nagrobnych
Co to jest znicz?
1) Znicz, to ogniotrwałe naczynie wypełnione substancją palną, z zatopionym knotem. Najczęściej spotykanymi zniczami są znicze nagrobne. Służą do zapalania na grobach, w celu upamiętnienia osób zmarłych.
2) Znicz nagrobny kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Ale są też takie, które kosztują kilkaset złotych.
Ciekawostki o zniczach z historii
3) Zwyczaj upamiętnienia zmarłego przez zapalenie światełka, znany był już w czasach pogańskich. Podczas obrzędu “dziadów” przywoływano dusze zmarłych. Światełko miało ogrzać zbłąkane dusze i odstraszać upiory. Na cmentarzyskach palono też ogniska i pochodnie.
4) Słowo znicz pochodzi od litewskiego słowa zinys (czarownik, znachor). To litewskie słowo po raz pierwszy znalazło się w gramatyce języka litewskiego, wydrukowanej w 1653 roku. Znicze były na Litwie obiektem kultu i znanym symbolem religii.
5) Dziady obchodzono na Litwie i Białorusi w nocy z 31 października na 1 listopada. Ogień miał pomóc zbłąkanym duszom w powrocie do domu.
6) Kościół katolicki dzień Wszystkich Świętych obchodzi od 741 roku. W 1311 r. do kalendarza i liturgii wprowadzono Dzień Zaduszny. Dzień Wszystkich Świętych był dniem, kiedy modlono się za świętych. Dzień Zaduszny był dniem, w którym modlono się za zmarłych. Tak jest do dziś.
Palenie zniczy na grobach
7) Zwyczaj palenia zniczy na grobach zmarłych, to zwyczaj znany w krajach katolickich. Jest coraz popularniejszy w Japonii i Korei Południowej. Tu palone są znicze z wkładem LED. Dodamy, że ze względów przeciwpożarowych, w wielu stanach USA jest zabronione palenie zniczy na grobach.
8) Istnieją przesądy związane z zapalaniem zniczy. Należy to robić przy użyciu zapałek, a nie zapalniczki. Niektórzy uważają, że palenie zniczy w dniu pogrzebu może przynieść śmierć osobie, która przyczyniła się do śmierci zmarłego.
Ciekawostki o zniczach nagrobnych
9) Dawniej naczynia do których wlewano wosk, były wyrabiane z gliny. Później ze szkła. Ostatnio są też wyrabiane z ogniotrwałych tworzyw sztucznych.
10) Znicz składa się z naczynia, wosku lub innej substancji w której jest zatopiony knot (rodzaj sznurka). Knot jest przymocowany do blaszki lub konstrukcji z drutu. Niektóre znicze mają dekiel – przykrywkę chroniącą płomień przed wiatrem i deszczem.
Współczesne znicze ciekawostki
11) W ostatnich latach w niektórych zniczach zamiast wosku z knotem, używane jest oświetlenie elektryczne (żarówka z baterią) lub oświetlenie ledowe albo solarne.
12) Producenci zniczy gwarantują, że konkretne produkty mają się palić przez określony czas, np. 48, 70 lub 80 godzin. Niektóre znicze mogą się palić nawet przez tydzień.
13) Osoby zainteresowane ekologią, mogą obecnie kupować znicze ekologiczne. Są wyprodukowane z biodegradowalnych materiałów.
14) W ostatnich latach zapalane są również wirtualne znicze. Taką usługę można znaleźć w Internecie.
15) Dosyć popularne są znicze wielokrotnego użytku. Do naczynia (najczęściej szklanego) wkładane są wymienne wkłady plastikowe z knotem i białym woskiem lub inną substancją.
16) Aby zabezpieczyć powierzchnię grobu przed rozlaniem się wosku, niektórzy ustawiają znicze na podstawkach.
Ciekawostki o zniczach nagrobnych: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o cmentarzach
> Cmentarz Centralny w Szczecinie – ciekawostki