20 ciekawostek o Dniu Świętego Patryka
Dzień świętego Patryka ciekawostki
Tego dnia nie tylko cała Irlandia jest w kolorze zieleni. Jak Irlandczycy obchodzą swoje najsłynniejsze narodowe święto, Dzień świętego Patryka? Ciekawostki o Dniu świętego Patryka w Sadurski.com
Dzień świętego Patryka ciekawostki
1. Dzień świętego Patryka obchodzony jest co roku 17 marca.
2. Jest to święto narodowo-religijne w całej Irlandii i to dzień wolny od pracy.
3. Dzień św. Patryka jest w Irlandii świętem państwowym od 1903 roku.
4. Święto obchodzone jest też w innych krajach. Na przykład w USA, gdzie mieszka duża liczba emigrantów z Irlandii.
5. Nazwa święta po angielsku, to: Saint Patrick’s Day, a po irlandzku: Lá ‘le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig).
6. Kim był św. Patryk, który jest patronem Irlandii? Sprowadził chrześcijaństwo do tego kraju. Zmarł w Armagh 17 marca 461 r., dlatego to właśnie w tym dniu obchodzone jest święto.
7. Jak obchodzony jest Dzień św. Patryka? Odprawiana jest msza święta w kościołach. Organizowane są uroczystości, parady. Wywieszane są irlandzkie flagi. Wokół dominuje kolor zielony (także wiele osób ubranych jest na zielono). Wszędzie też widać zielone koniczynki. Mieszkańcy irlandzkich miast wylegają na ulice, aby uczestniczyć w święcie. Jest też okazja do uroczystych spotkań w gronie rodzinnym i wśród znajomych.
Fakty o Dniu Świętego Patryka
8. Co symbolizuje zielona koniczyna? Jest to symbol Trójcy Świętej. I symbol tej jest nierozłącznie kojarzony z Dniem św. Patryka.
9. Święty Patryk tak naprawdę nazywał się Maewyn Succat (Wojowniczy) i był… Brytyjczykiem. Albo Szkotem. Albo Walijczykiem (różne źródła podają inne informacje).
10. Według legendy, jako nastolatek został sprzedany do Irlandii jako niewolnik. Potem uciekł z powrotem do Anglii, został księdzem. I wrócił do Irlandii, aby nawracać na chrześcijaństwo.
11. Według legendy św. Patryk wytępił w Irlandii wszystkie węże (na obrazach często przedstawiany jest jaki święty mający pod stopami węże). Ale podobno nigdy nie było tam węży.
12. To on wymyślił symbol zielonej koniczyny jako symbol Trójcy Świętej. Podobnych niezwykłych informacji, których bohaterem jest świętym Patryku, istnieje znacznie więcej.
13. Koniczyna (po angielsku shamrock, po irlandzku seamróg) i zielony kolor stały się symbolami Irlandii w 1798 r., podczas Rewolucji Irlandzkiej.
Święty Patryk i jego święto
14. Podobno największe parady w dniu św. Patryka odbywają się… poza Irlandią – w USA. Choć to raczej informacja przesadzona, gdyż w Dublinie (stolica Irlandii) podobno w paradzie uczestniczy kilkaset tysięcy osób. Faktem jest jednak, że w USA żyje kilka razy więcej osób irlandzkiego pochodzenia, niż w samej Irlandii.
15. Podczas dnia św. Patryka konsumpcja piwa Guinnessa wzrasta o 300%. W tym dniu Irlandczycy wypijają 7,5 mln litrów piwa. Ktoś wyliczył, że to 750 litrów na sekundę.
16. Pierwsza parada z okazji Dnia św. Patryka odbyła się w Bostonie (USA), w 1737 roku, czyli jeszcze zanim powstały Stany Zjednoczone (1776 r.). Zorganizowało ją Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie.
17. Święty Patryk nie był pierwszym misjonarzem, który przybył do Irlandii, aby nawracać na chrześcijaństwo. Kilkadziesiąt lat wcześniej przybył tu Paladius, jednak jego misja zakończyła się niepowodzeniem.
18. Jak jeszcze w oryginalny sposób czczony jest Dzień świętego Patryka? 17 marca farbowano na zielono wodę w wodospadzie Niagara, wodę w rzece w Chicago, podświetlano na zielono szczyt wieżowca Empire State Building w Nowym Jorku, gmach opery w Sydney (Australia), słynny hotel Burdż al-Arab w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Krzywą Wieżę w Pizie (Włochy) i ratusz w Poznaniu.
19. 17 marca znaczek z zieloną koniczyną noszą w klapach marynarek (i innych ubrań) Irlandczycy na całym świecie.
20. Wizerunek koniczyny widnieje także na odznace czapek Gwardii Irlandzkiej (ang. Irish Guards cap badge), elitarnych oddziałów piechoty Armii Brytyjskiej.
Dzień świętego Patryka ciekawostki (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Irlandii
> Św. Mikołaj ciekawostki
> Ciekawostki o Szkocji