Głowno ciekawostki atrakcje zabytki woj. łódzkie

Ciekawostki o Głownie, woj. łódzkie

Czas czytania:2 minut/y, 34 sekund/y

Głowno ciekawostki o najważniejsze informacje o Głownie. Zabytki, miejsca warte odwiedzenia

Miasto Głowno

1) Głowno, to 14-tysięczne miasto w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. To jedno z pięciu miast powiatu zgierskiego.

2) Leży na drodze krajowej nr 14 między Łodzią a Łowiczem. Do Łodzi jest stąd 29 kilometrów. Przez miast przepływają małe rzeki: Mroga, Mrożyca i Brzuśnia.

3) Osada została założona w XVI wieku jako prywatne miasto szlacheckie. Miała prawa miejskie w latach 1427-1870 oraz ma obecnie, od 1925 roku.

4) W herbie Głowna jest głowa Jana Chrzciciela na złotej misie. Wygląd herbu nawiązuje do nazwy miasta i po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku na pieczęci miejskiej. Dodajmy, że ten święty kiedyś był bardzo popularny na Mazowszu.

dworek Urząd Stanu Cywilnego Zabrzeźnia ul. Dworska 4 Głowno
Urząd Stanu Cywilnego. Dworek Zabrzeźnia – Głowno, ul. Dworska 4

Głowno atrakcje, co zobaczyć

5) Zespół dworsko-parkowy “Zabrzeźnia” nazywany dworem hrabiny Komorowskiej (ul. Dworska 4) składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku. Dworek zbudowano w 1840 r. dla Wincentego Matuszewskiego. Obecnie jest w nim Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego.

pałacyk Jabłońskich w Głownie ul. Łowicka 74 atrakcje zabytki
Pałacyk Jabłońskich w Głownie, ul. Łowicka 74

6) Przy ul. Łowickiej 74 w latach 1905-1906 zbudowano dla Władysława Jabłońskiego Pałacyk Jabłońskich. Od 1989 roku mieściło się w nim Muzeum Regionalne, obecnie jest tu Środowiskowy Dom Samopomocy.

7) Stojąca przy ul. Łowickiej drewniana karczma została wybudowana w 1740 r., a potem była przebudowywana.

8) Na Placu Wolności w Głownie stoją kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. Z tego samego okresu są drewniane wille znajdujące się na terenie miasta.

kościół św. Jakuba Głowno atrakcje zabytki ciekawostki
Kościół św. Jakuba. Głowno ciekawostki

9) Kościół św. Jakuba zbudowano w latach 1922-1930, w miejscu świątyni zniszczonej podczas I wojny światowej. Ma formę rotundy i jest najstarszą świątynią w Głownie. Na zewnętrznej ścianie jest m.in. tablica upamiętniająca poległych żołnierzy Armii Krajowej (1940-1945). Obok kościoła jest dzwonnica z trzema dzwonami. Adres: ul. Łowicka 7/11.

10) Najstarsze nagrobki cmentarza przy ul. Henryka Rynkowskiego pochodzą z II połowy XIX wieku.

łodzie przystań Zalew Mrożyczka Głowno atrakcje
Łodzie na Zalewie Mrożyczka w Głownie

Głowno ciekawostki

11) Północną część Głowna zajmuje las. Jest tu Rezerwat przyrody Zabrzeźnia. Został utworzony w 1984 roku i ma ponad 27 ha powierzchni.

12) Zalew Mrożyczka, to miejsce wakacyjnego wypoczynku mieszkańców Głowna, Łodzi i nie tylko. Jest tu infrastruktura turystyczna, przystań wodna, można popływać na łódkach i wykąpać się. Jest też pomost z zadaszoną altaną. Zalew na rzece Mrożyca utworzono w 1975 roku i ma 0,38 km² powierzchni. Składa się z dwóch akwenów przedzielonych groblą, na której jest most.

dąb Plac Wolności rynek Głowna woj. łódzkie
Wielki, rozłożysty dąb jest ozdobą Placu Wolności czyli rynku Głowna, woj. łódzkie

13) W 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, na Pl. Wolności zasadzono Dąb Wolności. W chwili zasadzenia miał 25 lat i został sprowadzony z lasów rosnących w okolicy Spały. Obecnie drzewo jest Pomnikiem Przyrody. To od nazwy dębu nosi swą nazwę Plac Wolności, dawny rynek Głowna.

14) W 1952 założono klub piłkarski KS Stal Głowno. Po przerwie wznowił działalność w 1996 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, znajdującym się przy ul. Kopernika 37.

Głowno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Aleksandrów Łódzki
> Radomsko
> Kutno

znane seriale Przyjaciele aktorzy bohaterowie Poprzedni post Wnętrza z popularnych seriali — jak wyglądają?
kalendarze 2022 kalendarz Następny post Zorganizowane życie codzienne? To możliwe dzięki kalendarzowi