Humor i rysunek satyryczny
Humor wraca do Tele Tygodnia
Po dwóch latach redakcja największego magazynu telewizyjnego znów doszła do wniosku, że czytelnicy lubią się śmiać. Wracają wesołe rubryki, m.in. z rysunkami
We wrześniu 2008 pisaliśmy o rezygnacji z publikowania rysunków satyrycznych w największym magazynie z programem telewizyjnym – tu link. Od najnowszego numeru 36/2010 z 6 września, niespodziewanie, do “Tele Tygodnia” wróciły wesołe rubryki.
Od teraz na trzeciej stronie znów będzie witał czytelników humorystyczny rysunek Juliana Bohdanowicza o telewizji i telewidzach, czyli rubryka “Tele-Wicki”. Na jednej z ostatnich stron czasopisma (str. 112) czytelnicy będą oglądać rysunek Andrzeja Mleczko, w rubryce “Andrzej Mleczko komentuje” (obok jest też zdjęcie rysownika).
Obok rysunku Mleczki znów można będzie przeczytać zabawny felieton telewizyjny aktora i satyryka Stefana Friedmanna “Krzywym okiem”. Wraca także rubryka “Anegdoty o artystach”, w której piosenkarka Lidia Stanisławska prezentuje anegdoty, które zasłyszała od aktorów i artystów sceny (w tym numerze jest anegdota o Zenonie Laskowiku).
2010-09-08
Finał w Zielonej Górze
25 września 2010 r. odbędzie się podsumowanie tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego “Muzeum”, to znaczy…
O wynikach tegorocznego konkursu w Zielonej Górze niedawno informowaliśmy. Dziś o podsumowaniu konkursu, które odbędzie się 25 września.
Organizatorzy przewidzieli tego dnia: o godz. 11.00 uroczyste wręczenie nagród laureatom połączone z finisażem wystawy trwającej cały czas w Muzeum Ziemi Lubuskiej. O godz. 14.00 w Galerii PRO ARTE (galerii Zielonogórskiego Okręgu ZPAP) przy Rynku odbędzie się wernisaż wystawy indywidualnej rysunku satyrycznego Bretislava Kovarika z Czech, zwycięzcy poprzedniej edycji jurora obecnej edycji konkursu. O godz. 17.00 w gmachu Muzeum rozpocznie się seminarium poświęcone “rysunkowi satyrycznemu i humorowi jako tako….”.
2010-09-16
Wystawa Rukścia w Londynie
Rysunki satyryczne Waldemara Rukścia można będzie oglądać między 20 a 30 września 2010 r. na wystawie w Londynie
Rysunek satyryczny – to tytuł wystawy rysunków Waldemara Rukścia, która zostanie otwarta w Galerii Polskiego Ośrodka Kulturalnego w Londynie (adres: 238-246 King Street). Na wystawie prezentowanych będzie ok. 60 rysunków autora, publikowanych wcześniej w czasopiśmie “Przegląd Techniczny”. W tym roku mija 20 lat, jak Rukść współpracuje z tym tytułem.
Wystawę, z okazji 70-lecia Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, można będzie oglądać w dniach 20 – 30 września 2001 r., w godzinach: 10.00 – 21.00.
2010-09-16
Wędkowanie po węgiersku
Odnotowujemy udział polskich rysowników w katalogu 3. Bajai Karikatura Palyazat 2010
W tym roku w węgierskiej miejscowości Baja odbył się trzeci konkurs rysunku satyrycznego o międzynarodowym charakterze. Tematem konkursu były połowy i wędkowanie. Wystawę pokonkursową otwarto w lipcu, a wśród laureatów był wyróżniony dyplomem Polak, Zygmunt Zaradkiewicz.
Niedawno uczestnicy konkursu z Polski otrzymali pocztą katalog. Wśród prezentowanych w nim prac nadesłanych na konkurs, znajdujemy w nim rysunki: Zygmunta Zaradkiewicza, Dariusza Wójcika i Henryk Cebuli.
2010-09-11
Dwóch Polaków w Kioto
W pokonkursowym katalogu The 9th. Kyoto International Cartoon Exhibition 2010 (Japonia) opublikowano prace dwóch rysowników z Polski
Do Polski dotarł z Japonii katalog międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego organizowanego w mieście Kioto. Do wystawy pokonkursowej organizatorzy zakwalifikowali dwójkę Polaków: Pawła Kuczyńskiego i Henryka Cebuli, których prace znalazły się w katalogu.
W tym konkursie Paweł Kuczyński został nagrodzony nagrodą Silver Prize (II miejsce), a zwycięzcą został Jitet Koestana z Indonezji (nagroda Gold Prize).
2010-09-10
Czesław Przęzak nagrodzony w Turcji
Podajemy wyniki 30th International Nasreddin Hodja Cartoon Contest. Jedna z nagród specjalnych trafi do Czesława Przęzaka, rysownika z Polski
W październiku w Istambule odbędzie się uroczyste rozdanie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej, lecz już teraz organizatorzy podali listę osób nagrodzonych.
Grand Prize zostanie nagrodzony Alessandro Gatto z Włoch.
Honour Prize I: Burak Ergin (Turcja)
Honour Prize II: Houmayoun Mahmoudi (Iran)
Honour Prize III: Angel Boligan Corbo (Meksyk)
Honour Prize IV: Ahmet Öztürklevent (Turcja)
Honour Prize V: Shahram Rezai (Iran)
Jedną z 27. nagród specjalnych – nagrodę TRT Özel Ödülü (Special Prize of Turkish Radio Television Company) zdobył rysownik z Polski, Czesław Przęzak. Portal Sadurski.com gratuluje.
Jury obradowało w składzie: Tonguç Yaşar (Turcja), Gheroghe Licurici (Rumunia), Erdogan Başol (Turcja), Konstantin Kazanchev (Ukraina), Ivailo Tsvetkov (Bułgaria), Jordan Po Iliev (Macedonia Północna), Kadir Dogruer (Turcja), Muhittin Köroglu (Turcja), Metin Peker (Turcja).
2010-09-08
Nasi w Korei Południowej
Nagrody i rysunki Grzegorza Sobczaka na okładce katalogu – to polski plon konkursu Dicaco 2010
Tegoroczny 19th Daejeon International Cartoon Contest DICACO 2010 przyniósł nagrody dla Polaków. Paweł Kuczyński otrzymał II nagrodę (Silver Prize), na miano Best Cartoon zasłużyli: Grzegorz Sobczak, Dariusz Wójcik i Zbigniew Kołaczek (dwa rysunki Sobczaka znalazły się na pierwszej i ostatniej stronie okładki katalogu).
Wśród nagród honorowych (Honour Mentions) w Korei Południowej jest czwórka innych Polaków: Tadeusz Krotos, Ireneusz Parzyszek, Henryk Cebula i Maciej Trzepałka.
2010-09-09
Hajnos zaproszony do Istambułu
Na spotkanie rysowników satyrycznych, zorganizowane w związku z 30. edycją konkursu Nasreddin Hodja
Mirosław Hajnos na swojej stronie Hajnos.pl poinformował, że otrzymał zaproszenie do Stambułu (Turcja). W połowie października 2001 r. odbędą się tu:
– przyznanie nagród oraz otwarcie pokonkursowej wystawy 30th International Nasreddin Hodja Cartoon Contest, oraz w związku z jubileuszem 30-lecia tego konkursu:
– spotkanie rysowników z wielu krajów świata, na zaproszenie Karikatürcüler Dernegi czyli Stowarzyszenia Karykaturzystów Tureckich.
Oficjalne i mniej oficjalne spotkania w Istambule potrwają tydzień. Znając świetną organizację twórców konkursu oraz ich gościnność (w zeszłym roku byłem jurorem tego konkursu w Istambule), wszystko będzie przeprowadzone wzorowo.
International Nasreddin Hodja Cartoon Contest jest jednym z kilku najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych imprez tego typu na świecie.
2010-09-07
Na górnym foto: Seul, Korea Południowa
Zdjećia (c): Sadurski.com