Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki

Warszawa, Ustronie Morskie, Żyrardów – satyra

Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Ustronie Morskie i inne satyryczne miejsca Polski

Za nami Morka 2014

Na przełomie czerwca i lipca w Ustroniu Morskim odbyła się kolejna Morka

W dniach 30 czerwca – 7 lipca 2014 r. w Ustroniu Morskim odbyły się XI Warsztaty Satyry i Karykatury MORKA. Ustroniem Morskim przeszła parada, zakończona w amfiteatrze, gdzie rysownicy odebrali klucze do miasta z rąk wójta Gminy Ustronie Morskie, Jerzego Kołakowskiego. Obok sceny można było obejrzeć wystawę. Bo podczas tygodniowego pobytu, artyści tworzyli rysunki satyryczne, których tematem były wakacje, plażowanie i kąpiele morskie. Karykaturzyści stworzyli też chętnym dużo karykatur. Uczestniczyli też w wernisażu wystawy w Letniej Galerii Stodoła (ul. Wiejska 4); to już szósta, doroczna wystawa w tym miejscu.

W tegorocznej MORCE w Ustroniu Morskim uczestniczyli: Michał Graczyk, Henryk Cebula, Janusz Mrozowski, Jacek Podlasiński, Jacek Frąckiewicz, Sławomir Łuczyński, Tomasz Wołoszyn, Jarosław Wojtasiński, Wiesław Lipecki i Dariusz Pietrzak.
2014-07-15. Ustronie Morskie

Ulica Jerzego Zaruby

Karykaturzysta Jerzy Zaruba (1891-1971) ma swoją ulicę na warszawskim Ursynowie

Od lat 90-ych XX wieku swoją ulicę ma Jerzy Zaruba. Mająca 400 metrów i kilkanaście numerów domów ulica na Kabatach (dzielnica Ursynów w Warszawie) biegnie od ul. Wąwozowej na południe, kolejno krzyżując się z ulicami: Iwanowa-Szajnowicza i Kabacką.

Ulicą nie kursują autobusy komunikacji miejskiej, jednak można tu dojechać wysiadając na przystanku zlokalizowanym na rogu Zaruby i Wąwozowej. Przy ul. Zaruby 9 znajduje się Urząd Pocztowy nr 138, a przy Zaruby 2 – Prywatna Szkoła Podstawowa nr 6.

Jerzy Zaruba (1891-1971) jako karykaturzysta debiutował w 1920 r. w czasopiśmie Marchołt, do II wojny światowej drukował w wielu czasopismach satyrycznych i literackich (m.in. Szpilki, Wróble na Dachu, Szczutek, Sowizdrzał). Po wojnie w jego domu w Aninie bywali m.in. Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński. Zaruba publikował wtedy w Przekroju i Szpilkach, projektował kukiełki do noworocznych szopek politycznych i ilustrował książki. W 1954 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
2014-07-02

19 lipca, Nisko, Stop zaśmiecaniu lasów

W Nisku (woj. podkarpackie) zostanie pokazana wystawa rysunku satyrycznego “Stop zaśmiecaniu lasów”

19 lipca (sobota) 2014 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej NCK “Sokół” w Nisku zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego “Stop zaśmiecaniu lasów”. Są to prace będące plonem ogólnopolskiego konkursu na rysunek satyryczny, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w roku 2011.

Podczas uroczystości wystąpią przedstawiciele: Nadleśnictwa Rozwadów i Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem, Jacek Frankowski wygłosi prelekcję “Historia Lasów Państwowych”, można będzie obejrzeć film dokumentalny o Adamie Lorecie (pierwszym Dyrektorze Naczelnym Lasów Państwowych). Wystąpi też Niżańska Kapela Ludowa NCK “Sokół”.
2014-07-15

Manufaktura Satyry 2014 – wyniki

W Żyrardowie obradowało jury międzynarodowego konkursu Manufaktura Satyry, Żyrardów 2014. Oto wyniki

9 lipca 2014 r. w Żyrardowie, w Galerii “Resursa” odbyło się posiedzenie jury Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2014”. Na piątą edycję konkursu, którego organizatorem jest Urząd Miasta Żyrardowa (tym razem odbywał się pod tematem: Technika i wynalazki), 35 autorów nadesłało 75 prac.

Jury obradowało w składzie: Witold Mysyrowicz (przewodniczący jury, prezes SPAK), Jarosław Szafaryn (naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa), Zbigniew Kołaczek (Kurator Artystyczny konkursu) i Magdalena Grochowska (Wydział Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa, sekretarz jury).

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Miejsce: Krzysztof Grzondziel (Mysłowice)
II Miejsce: Leszek Ołdak (Opole)
III Miejsce: Halina Kuźnicka (Warszawa)

Wyróżnienia honorowe:
1) Robert Mirowski (Warszawa)
2) Zbigniew Urbalewicz (Olsztyn)
3) Krzysztof Suski (Lubań Śląski)
4) Piotr Zatorski (Będzin)
5) Przemysław Zamojski (Tarnobrzeg)
6,7) Tomasz Niewiadomski – rysunek, Grzegorz Janusz – tekst (Warszawa)

Nagrody pozaregulaminowe:
– Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Andrzej Krawczak (Kraków)
– Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Andrzej Pijet (Montreal – Kanada)
– Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Czesław Przęzak (Wrocław)
– Nagroda Galerii “Resursa” (w postaci wystawy indywidualnej): Leszek Ołdak (Opole).
2014-07-14

Na zdjęciu: w centrum Żyrardowa

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Muzeum Karykatury i konkursy satyryczne
Pałac Kultury i Nauki Warszawa ciekawostki Następny post Warszawa, Kraków, Gdańsk, Zielona Góra – karykatury