Kevin sam w Nowym Jorku – 25 ciekawostek o filmie
Kevin sam w Nowym Jorku Ciekawostki, fakty, aktorzy, cytaty. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej komedii
Kevin sam w Nowym Jorku
1) Kevin sam w Nowym Jorku (Home Alone 2: Lost in New York), to amerykański film familijny z 1992 roku, kontynuacja przygód Kevina McCallistera z filmu Kevin sam w domu (Home alone). Ma długość 120 minut.
2) Film kręcono między 9 grudnia 1991 a 6 maja 1992 r. Kinową premierę w USA miał 15 listopada 1992 r.
3) Producent i ekipa była ta sama, jak w “Home alone”. Producentem była wytwórnia 20th Century Fox, reżyserem Chris Columbus, scenarzystą John Hughes. Główną rolę znów zagrał Macaulay Culkin, wystąpiła też część aktorów z wcześniejszego filmu.
4) Tym razem 12-letni Macaulay Culkin dostał za rolę Kevina nie 100 tys. USD, ale 4,5 lub 8 milionów (w różnych źródłach znaleźliśmy obie liczby). Był już gwiazdą, którą znali wszyscy Amerykanie i nie tylko.
Kevin sam w Nowym Jorku – sukces
5) Pierwszego weekendu wyświetlania w amerykańskich kinach “Kevin sam w Nowym Jorku” zarobił ponad 170 milionów USD. Choć wszedł do kin w połowie listopada, był najlepiej zarabiającym filmem całego 1990 roku. Trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia wszech czasów.
6) Film miał budżet 28 mln dolarów. W USA zarobił 173 miliony, w innych krajach świata 359 milionów. Zatem zarobił więcej niż “Home alone” (ten zarobił łącznie 477 milionów). Później film ukazał się też na DVD.
7) Finansowy sukces filmu został pobity dopiero 27 lat później. Więcej zarobiła chińska kolęda “Never Say Die” (2017).
8) Podobnie jak we wcześniejszy film “Home alone“, “Kevin sam w Nowym Jorku” miał raczej kiepskie recenzje krytyków.
> Battery Park
> Chrysler Building
> Empire State Building
Kevin sam w Nowym Jorku – fabuła
9) Co jest fabułą filmu? Przed kolejnymi świętami Bożego Narodzenia liczna rodzina McCallisterów wybiera się samolotem na Florydę. Mimo pilnowania, aby nie było niespodzianek, Kevin przez pomyłkę wsiada do samolotu lecącego do Nowego Jorku. W torbie ojca którą ma, znajduje jego kartę kredytową. Dzięki sprytowi melduje się do hotelu Plaza, luksusowego hotelu w centrum Manhattanu. Niestety wkrótce dochodzi do przypadkowego spotkania jego i dwóch złodziejaszków, których znamy z poprzedniego filmu. To zapowiada kłopoty.
Kevin sam w Nowym Jorku – aktorzy
10) Duncana, właściciela sklepu z zabawkami w filmie “Kevin sam w Nowym Jorku” zagrał aktor Eddie Bracken (Edward Vincent „Eddie” Bracken, 1915-2002). Zagrał w 9 filmach, ale właśnie z tej roli został głównie zapamiętany.
11) Ważną rolę w filmie zagrała Brenda Fricker (ur. 1945). To samotna kobieta otoczona przez wiele gołębi w Central Parku. Za drugoplanową rolę w filmie “Moja lewa stopa” (1990) te irlandzka aktorka otrzymała Oscara. Mieszka w Dublinie.
> Statua Wolności
> Muzeum Guggenheima
> Flatiron Building
Kevin sam w Nowym Jorku ciekawostki
12) Choć była przygotowana maszyna do produkcji śniegu (przeznaczono na to w budżecie 60 tys. dolarów), pogoda dopisała. Akurat w dniu kręcenia filmu, padał z nieba prawdziwy śnieg.
13) Tym razem producent podpisał umowę na product placement nie z Pepsi (była pita w “Home alone”), ale z konkurentem, z Coca Colą.
14) W ramach honorarium za wystąpienie w filmie, dzieciom grającym w scenach w sklepie z zabawkami, pozwolono zatrzymać po jednej zabawce.
Hotel Plaza i Donald Trump
15) Gdy kręcono “Kevin sam w Nowym Jorku”, właścicielem luksusowego hotelu Plaza na nowojorskim Manhattanie obok Central Parku, w którym zatrzymał się, Kevin, był Donald Trump, obecny prezydent USA. Zobaczyliśmy go przez kilka sekund w jednej ze scen filmu. Kevin pyta jak dotrzeć do hotelowego lobby, Trump odpowiada i skazuje palcem kierunek.
16) Specjalnie do filmu zdemontowano część wystroju podłogi lobby w hotelu Plaza, aby Kevin mógł się po niej ślizgać. Trumpowi się to spodobało, więc tak już pozostało.
17) Pod koniec 2019 r. kanadyjska telewizja państwowa CBC wyemitowała film “Kevin sam w Nowym Jorku”, skracając go o kilka minut. Wypadła m.in. scena z Trumpem, co nie uszło uwadze telewidzów. Oficjalnym powodem było znalezienie czasu dla opłaconych reklam, które trzeba było wyemitować. Zgryźliwie komentował to Trump na Twitterze, sugerując powody polityczne.
18) W filmie słyszymy autentyczny numer telefonu do hotelu Plaza.
Kevin sam w Nowym Jorku – gadżet
19) W filmie zobaczyliśmy dyktafon kasetowy marki Deluxe Talkboy. To marka wymyślna na potrzeby filmu, ale po dużej liczbie próśb od fanów, w 1993 r. zdecydowano się na uruchomienie produkcji. Podjęła się tego firma Tiger Electronics. Do sprzedawanego dyktafonu Deluxe Talkboy była dołączona kaseta magnetofonowa; na jednej stronie były nagrane wybrane dźwięki z filmu. Produkowano kilka modeli, w tym różowy Talkgirl dla dziewcząt.
Kevin sam w Nowym Jorku – cytaty
20) Wybrane cytaty z filmu:
Nie przeproszę go! Wolałbym pocałować deskę klozetową!
Piśnij słówko, to będziesz pluł gumą przez dziurę w czole!
Czy wiesz, że dobry uczynek wymazuje zły?
Jeśli nie używa pani serca, to co za różnica, czy będzie złamane, czy nie?
Krawat jest w łazience. Nie mogę tam wejść, bo wujek Frank bierze prysznic. Powiedział, że nie mogę go zobaczyć nago, bo nie będę się czuł mężczyzną, kiedy dorosnę. Cokolwiek to znaczy.
Nie ma odwrotu. Kolejne pracowite Boże Narodzenie.
Tłumaczenie dialogów filmu na język polski zrobiła Agnieszka Kamińska.
Kevin sam w Nowym Jorku – wpadki
21) Fani wyłapali szereg wpadek z filmu, co zawsze dodaje smaczku i zachęca do jego kolejnego obejrzenia. Jakiś element pojawia się w jednej scenie, w zbliżeniu już go nie ma, i tak dalej. Trochę przykładów: raz rękawiczki Kevina są kolorowe, po chwili już niebieskie. Samolot, do którego Kevin wsiada to Boeing 767-200, a jego wnętrze, to już Boeing 757.
22) W scenie z gołębiami oraz scenie z rozbitym oknem sklepu przez chwilę widać kogoś z ekipy filmowej. Na lotnisku LaGuardia Kevin przechodzi przez bramkę oznaczoną G6. Takich bramek na tym lotnisku nie ma, za to są na lotnisku O’Hare w Chicago (tu tutaj naprawdę kręcono scenę). Na lotnisku marynarze amerykańscy mają białe mundury, tymczasem w zimie noszą mundury w kolorze niebieskim.
23) Torba ojca którą ma Kevin na napis: K. McCallister, tymczasem jego ojciec ma na imię Peter, więc powinno być: P. McCallister. Recepcjonista hotelu nie pyta telefonującego Kevina o datę przybycia do hotelu, choć w takich sytuacjach zawsze tak się dzieje.
> Roosvelt Island
> Yankee Stadium
> Staten Island
Kolejne filmy z Kevinem, już bez M.Culkina
24) Pięć lat później, w 1997 roku nakręcono Home Alone 3, już bez udziału Macaulaya Culkina. Z inną obsadą, reżyserem i autorem muzyki. Producentem był znów 20th Century Fox. Budżet wyniósł 32 miliony, a film zarobił 79 milionów USD – sporo mniej niż oba wcześniejsze hity. Początkowo trzecia część miała być kręcona równocześnie z drugą, lecz nie wyszło. Do tego pomysłu wrócono jak widać, po pięciu latach.
25) W 2002 r. powstał serial telewizyjny “Home Alone 4: Taking Back the House”. Początkowo emitowano go w telewizji ABC, później wydano na DVD.
26) W 2012 r. powstał też telewizyjny film komediowy “Home Alone: The Holiday Heist”, znany też jako “Kevin sam w domu 5” (Home alone 5). Początkowo miał mieć tytuł “Alone in the Dark” (Samotny w ciemnościach). Film miał premierę 25 listopada 2012 r. w telewizji ABC Family i nawiązuje do swych poprzedników. W 2013 r. został wydany na DVD.
27) Chyba każdy się zgodzi, że tylko dwa pierwsze filmy w których grał Macaulay Culkin czyli Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku były hitami. Zarówno pod względem liczby widzów, jak i wpływów.
Kevin sam w Nowym Jorku ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia hotelu Plaza: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Stawka większa niż życie – Hans Kloss
> Spaghetti westerny
> Bollywood – ciekawostki