Koronawirus – w skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć
Koronawirus ciekawostki
Najważniejsze informacje o koronawirusie, które powinieneś znać. Fakty, ciekawostki i teorie spiskowe. Epidemia koronawirusa, rozprzestrzenianie się, ofiary, kraje, Wuhan (Chiny), Włochy. Co robić, aby zmniejszyć możliwość zarażenia koronawirusem? Objawy, pierwszy koronawirus w Polsce
Co to jest koronawirus?
To siódma z kolei odmiana koronawirusa, która atakuje ludzi. Pojawił się w Chinach i nazywano go 2019-nCoV. Z badań genetycznych wynika, że jest on podobny do SARS – zespołu ostrej niewydolności oddechowej, który pojawił się w Chinach w 2002 r. Wtedy na świecie zmarło 774 osoby, a chorych było ponad 8 tysięcy.
Obecnie wirus fachowo nazywany jest COVID-2019 (Corona-Virus-Disease-2019), ale zafunkcjonował w naszej świadomości pod nazwą koronawirus, więc tak będziemy go nazywać w tym tekście.
Pierwszy 2019-nCoV na świecie
Pierwsze przypadki zakażenia 2019-nCoV pojawiły się w chińskim, 8-milionowym mieście Wuhan, pod koniec grudnia 2019 roku. Pierwszym opisanym przypadkiem zarażenia koronawirusem był 61-letni mężczyzna, który zmarł na zapalenie płuc. Po utracie przytomności spadło mu ciśnienie krwi, a organizm był podtrzymywany przy życiu dzięki aparaturze medycznej. Potem przestawały działać kolejne organy wewnętrzne (m.in. płuca i nerki), a we krwi pojawił się kwas. W końcu zatrzymało się jego serce.
Chińskie miasto Wuhan jest uważane za epicentrum koronawirusa. Podobno najpierw pojawił się na miejscowym bazarze, gdzie sprzedawane są zwierzęta i owoce morza. Gdy było coraz więcej zarażonych ludzi i śmiertelnych ofiar, Wuhan został odizolowany od świata. Wkrótce podobnie stało się z innymi chińskimi miastami, w których było dużo zachorowań.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa
Podróżowanie, które w XXI wieku jest codziennością spowodowało, że koronawirus rozprzestrzeniał się na kolejne kraje. Najpierw kraje dalekiego wschodu graniczące z Chinami (m.in. Tajlandia, Hongkong, Tajwan, Malezja, Japonia, Singapur, Korea Południowa), wkrótce dotarł do Europy (najwięcej ofiar i zachorowań we Włoszech) oraz do innych krajów, na wszystkich kontynentach świata, poza Antarktydą. Odwoływane są imprezy masowe (np. karnawał w Wenecji, imprezy sportowe), nabożeństwa religijne. Zamykane są szkoły, zaleca się unikania zgromadzeń. W miastach, gdzie pojawił się koronawirus, wyludniają się ulice, restauracje, centra handlowe, ze sklepów wykupywana jest żywość.
Media co chwilę informują o pracach nad szczepionką, która zatrzyma wirusa i uchroni zarażonych. Wciąż prowadzone są testy. Tymczasem wyniki firm notowanych światowych giełdach spadają, coraz więcej pisze się o słabnących wynikach wielu firm. Gospodarka Chin już zaczyna odczuwać spowolnienie. W Iranie stosunek ilości zmarłych do zarażonych jest kilkukrotnie wyższy niż w Chinach, a wśród chorych są ministrowie irańskiego rządu.
Jak zarazić się koronawirusem?
Koronawirusa przenoszą ludzie i zwierzęta. Wirus przenosi się drogą kropelkową na człowieka, w chwili kontaktu z wydzielinami zarażonej osoby (kichanie, kaszel, oddech oraz mówienie do drugiej osoby). Na przykład wirus trafia na skórę dłoni, po czym przez dotyk twarzy, ust, nosa, itp dociera do organizmu. Wystarczy np. dotknąć klamki, którą (nawet wiele godzin) wcześniej dotknęła osoba zarażona, a potem potrzeć tą dłonią oko, dotknąć ust. Wirus zaraził wiele osób, poprzez system wentylacji powietrza w jednym z hoteli.
Koronawirus – objawy
Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy odczuwają bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła, mają biegunkę. Początkowo te objawy zazwyczaj są łagodne.
Objawy występują po dwóch, nawet trzech tygodniach od zarażenia.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Należy często myć dłonie ciepłą woda i mydłem. W miejscach publicznych nosić specjalne maseczki (uwaga, wiele z obecnie dostępnych w internecie maseczek jest sporo droższych niż jeszcze niedawno, ale w niczym nie pomagają). Należy dezynfekować przedmioty, które dotykasz (np. klucze, karty kredytowe, portfel, klawiaturę komputera przy którym pracujesz, meble które dotykasz. Po dotykaniu banknotów i monet, klamek, poręczy, guzików w windzie, itp – należy zdezynfekować dłonie. Staraj się jak najmniej przedmiotów dotykać, szczególnie jeśli wcześniej dotykali je inni.
Warto ograniczyć kontakty z innymi ludźmi. Począwszy od spacerów po mieście, po prywatne spotkania towarzyskie. Lepiej unikać skupisk ludzkich (stadiony, centra handlowe, restauracje, itp). Warto ograniczyć przejazdy komunikacja miejską i taksówkami.
Warto pamiętać, aby długo nie przebywać w pomieszczeniach z nieznajomymi osobami, a podróżując komunikacją miejską zachować między sobą możliwie duży odstęp (chociaż 1,5 metra odległości). Generalnie, należy unikać zatłoczonych miejsc.
Skoro nie wiesz, czy nie jesteś zarażony – nie zarażaj innych! Po każdym kichnięciu, zdezynfekuj dłoń, którą zasłoniłeś usta i nos. Możesz rozsiewać wirusa, którym nieświadomie zarazisz innych, głównie osoby starsze (np. swoich rodziców, babcię, dziadka).
Pamiętaj, że wirus lubi zimne i wilgotne miejsca. Pomieszczenia należy dosyć często wietrzyć, a równocześnie pamiętać, aby było w nich dosyć ciepło (18-22 stopnie Celsjusza). Warto wyłączyć klimatyzację, szczególnie jeśli jest połączona z innymi pomieszczeniami (np. w biurze).
Kto najczęściej umiera od koronawirusa?
W większości są to osoby starsze, powyżej 50. roku życia, często po wcześniejszych infekcjach, cierpiących na przewlekle choroby i mających osłabiony organizm. Taki organizm nie radzi sobie wystarczająco z kolejnym atakiem z zewnątrz. W Chinach na 100 zarażonych średnio 8 osób umiera.
Liczba ofiar i zachorowań
Codziennie podawane są aktualne statystyki ofiar i zachorowań w poszczególnych krajach. Na przykład do 23 lutego 2020 r. w Chinach zmarło ponad 2400 ludzi, a liczba zachorowań przekroczyła 77 tysięcy. I rośnie o kolejnych 400 zarażonych dziennie. Eksperci podejrzewają, że część infekcji nie jest zgłaszana, więc rzeczywista liczba ofiar i infekcji prawdopodobnie jest tam wyższa. Najwięcej chorych jest w prowincji Hubei.
Koronawirus i teorie spiskowe
Pojawiają się niezliczone teorie spiskowe i plotki, związane z koronawirusem. Początkowo niektórzy podejrzewali, że wydostał się z tajnego laboratorium w Wuhan. Mówiono że jest rodzajem broni biologicznej. Niektórzy rozsiewali plotki, że koronawirus wyprodukowano w USA. Dziwiono się, że koronawirus omija Rosję.
W mediach społecznościowych pojawił się skan strony książki Deana Koontza “Oczy ciemności” (The Eyes of Darkness), wydanej w 1981 roku. Autor 40 lat przed pojawieniem się koronawirusa napisał, że z USA uciekł chiński naukowiec, zabierając ze sobą elektroniczne informacje o broni biologicznej. W chińskim mieście Wuhan na tej podstawie wyhodowano wirusa Wuhan-400, będącego bronią doskonałą. Zbieżność zadziwiająca.
Sylvia Browne w 2008 r. wydała książkę “End of Days”, w której napisała o epidemii choroby atakującej płuca i układ oddechowy, odpornej na znane leki. Miała zaatakować świat w 2020 roku. Teraz niektórzy przypomnieli sobie o tej książce.
W Indonezji wierzono, że przez koronawirusem chroni modlitwa. Do czasu, aż wirus dotarł również do tego kraju. Niektórzy wierzą nawet, że koronawirus dotarł do nas… z innej planety.
Pierwszy koronawirus w Polsce
Po szybkim rozprzestrzenieniu się wirusa we Włoszech, gdzie w 2 połowie lutego 2020 r. zarejestrowano najwięcej przypadków zakażeń i śmierci w Europie (Włochy stały się trzecim najbardziej “zainfekowanym” krajem świata), strach padł na kolejne kraje, w tym Polskę. Ceny sprzedawanych maseczek o ostatnich tygodniach poszybowały w górę o tysiące procent, polskie władze zaczęły szeroko informować o zagrożeniach, a media rozpoczęły akcję informacyjną, śledzoną z uwagą przez Polaków.
27 lutego łódzkie media poinformowały o pierwszym przypadku zakażenia. Chodzi o 25-letnią kobietę, która po powrocie samolotem z Tajlandii, dotarła do rodzinnej Łodzi, z objawami choroby. Pierwsze testy u tej kobiety dały wynik pozytywny, teraz czekają ją kolejne testy, które mają to potwierdzić.
Choć polskie władze natychmiast próbowały traktować informacje łódzkich mediów w kategoriach plotki i uspokajają. Wiele na to wskazuje, że lada chwila zostanie podana oficjalna informacja. Najprawdopodobniej koronawirus w Polsce jest już.
Koronawirus ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Przepowiednie na rok 2020
> Wuhan ciekawostki
> 10 najgroźniejszych chorób w historii świata
> Bakterie kałowe – fakty i mity
> Nostradamus i jego przepowiednie