Rysunek satyryczny Zakopane, Poznań, Warszawa
Ulica Antoniego Chodorowskiego
Zmarły przy 10. laty znakomity rysownik i karykaturzysta Antoni Chodorowski będzie miał ulicę swego imienia na warszawskim Ursynowie
18 listopada 2008 r., podczas XXXIII posiedzenia Rady Dzielnicy Ursynów rozpatrzono projekt uchwały w sprawie uczynienia Antoniego Chodorowskiego patronem jednej z ursynowskich ulic. 17 radnych głosowało “za”, żaden radny nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta. Chodorowski będzie miał swoją ulicę i prawdopodobnie jest to pierwszy przypadek takiego uczczenia współczesnego rysownika i karykaturzysty polskiego.
Ulica Chodorowskiego będzie niedużą ulicą na Kabatach, biegnąca od ul. Relaksowej do Skarpy Warszawskiej. Procedura potrwa jeszcze kilka tygodni i prawdopodobnie zakończy się na przełomie marca i kwietnia 2009.
– Cieszę się, że mój mąż pozostał w pamięci tutejszych mieszkańców – powiedziała wdowa po artyście, Zofia Chodorowska.
O ulicę Antoniego Chodorowskiego od dwóch lat starał się Jacek Ojda – mieszkaniec Ursynowa, plastyk, jeden z przyjaciół Antoniego Chodorowskiego.
• • •
15 lutego 2009 o godz. 18.00, 10. rocznicę śmierci, w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy Al. KEN 101 w Warszawie zostanie odprawiona msza święta za duszę Antoniego Chodorowskiego.
2009-02-05
Humor łączy narody – kalendarz
kalendarz Ukazał się kalendarz na rok 2009, sygnowany przez Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne “Humor łączy narody”, z rysunkami satyrycznymi autorów polskich i zagranicznych
“Śmiech we wszystkich językach świata brzmi tak samo. Dlatego śmiech uczyniliśmy głównym bohaterem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych “Humor łączy narody” – to cytat ze wstępniaka który znalazł się w kalendarzu na rok 2009. Pięknie wydany, wielkoformatowy kalendarz, wydany staraniem Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej z siedzibą w Kołobrzegu, zawiera kilkanaście rysunków satyrycznych. Ich autorzy, to: Andrzej Graniak, Paweł Gałka, Tomasz Niewiadomski, Vladimir Kazanevsky, Jarosław Hnidziejko, Mikhail Zlatkovsky, Ilan Savkov, Szczepan Sadurski, Tomasz Wołoszyn, Florian Doru Crihana, Valeriu Kurtu i Henryk Sawka.
W kalendarzu znalazły się też logotypy instytucji i firm wspierających przedsięwzięcie “Humor łączy narody”.
2009-02-03
Lipecki 15 lat z ołówkiem
W 15 lat od prasowego debiutu Wiesław Lipecki zrobił sobie prezent – wydał pamiątkową książeczkę z rysunkami i nie tylko
Niezbyt obszerna, ale sympatyczna, bogata w zawartość (sporo niewielkich rysunków) i do tego w kolorze – taka jest broszura “Wiesław Lipecki – XV lat z ołówkiem”. Oprócz rysunków w książeczce znalazła się biografia autora, szereg zdjęć Lipeckiego z innymi rysownikami oraz krótkie notki jego przyjaciół-rysowników (i dwóch przyjaciółek-rysowniczek). Bo Wiesiek prywatnie jest człowiekiem miłym oraz towarzyskim. Notki na jego temat napisali: Bartłomiej Belniak, Henryk Cebula, Dorota Chwałek, Małgorzata Gnyś, Michał Graczyk, Stanisław Kościesza, Janusz Kożusznik, Paweł Kuczyński, Jacek Lanckoroński, Andrzej Lichota, Sławomir Łuczyński, Arkadiusz Maniuk, Janusz Mrozowski, Witold Mysyrowicz, Leszek Ołdak, Szczepan Sadurski, Robert Szecówka, Maciej Trzepałka, Jarosław Wojtasiński i Tomasz Wołoszyn.
Wiesław Lipecki zadebiutował w 1993 roku z Trybunie i do dziś w prasie ukazało się kilka tysięcy jego rysunków satyrycznych. Uczestniczy w wystawach i konkursach; zdobył kilka nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix Papkinady 2003 (w Ustroniu Morskim) i I nagrodę w konkursie Festiwalu Łódka 2008 w Łodzi. Prywatnie jest miłośnikiem turystyki rowerowej.
2009-01-26
Karykaturzysta Fellini
Wybitny reżyser włoski Federico Fellini karierę artystyczną zaczynał jako… karykaturzysta i satyryk. Jak rysował? Można się o tym przekonać, odwiedzając wystawę w Poznaniu
Znamy go jako reżysera. Ale początki twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – Federico Felliniego – to karykatury, rysunki satyryczne rysowane dla prasy, a nawet humoreski pisane dla radia. To jego satyryczne spojrzenie na świat można odnaleźć w jego późniejszej twórczości reżyserskiej.
W Poznaniu otwarto wystawę twórczości Federico Felliniego. Wśród 300 obiektów ze zbiorów Fundacji Fellini pour le cinéma w Sion, na wystawie możemy obejrzeć kilkadziesiąt faksymili ekspresyjnych rysunków i karykatur, zdjęcia z planów filmowych (m.in. z realizacji filmów „Dolce Vita”, „Amarcord”, „La Strada”, „8 i 1”, „Rzym”, „Casanova”), scenariusze z odręcznymi notatkami artysty, kostiumy, wycinki prasowe i plakaty.
Ekspozycję można oglądać do 22 lutego 2009 r. w Słodowni poznańskiego Starego Browaru (ul. Kościuszki / Półwiejska).
• • •
Federico Fellini (ur. 20 stycznia 1920 w Rimini nad Adriatykiem, zm. 31 października 1993 w Rzymie) – włoski reżyser filmowy i scenarzysta. Zdobył cztery Oscary w kategorii “Najlepszy film zagraniczny”. W 1993 otrzymał nagrodę specjalną Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Uznawany za jednego z największych artystów w historii kina jako autorskiej sztuki filmowej.
2009-01-24
TeD w wielkim formacie
Rysunki i historyjki z TeD-em Andrzeja Lichoty można oglądać na wielkich ekranach LED rozmieszczonych przy stokach narciarskich w południowej Polsce
Od niedawna, dokładnie od 22 grudnia 2008 r. w południowej Polsce rozmieszczono wielkoformatowe ekrany cyfrowe wielkości 4×3 metry. Można na nich oglądać rysunki humorystyczne autorstwa Andrzeja Lichoty.
Do końca stycznia 2009 r. multimedialnych ekranów – nośników reklam rozmieszczonych przy stokach narciarskich będzie cztery – w miejscowościach: Białka Tatrzańska, Zakopane, Duszniki, Muszyna-Wierchomla. Obliczono, że łącznie będzie je oglądać 45 tys. osób w ciągu godziny.
Podobna akcja będzie mieć miejsce w lecie, w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, a sieć w przyszłości ma objąć także duże miasta. Monitory rozmieszcza firma City Service z Krakowa.
2009-01-13